Basında Pulkay

 

 

International Herald Tribune ( DÜNYA -Türkiye ) 11 Kasım 2011

 

Dünyada Pul Koleksiyonculuğu Büyük Yatırımdır

Pulkay, dünyada pul toplayanlara milyonlarca Türk ve yabancı pullar sağlıyor. İstanbul merkezli şirket, müşterilerine pul ve albüm dahil tam bir filateli hizmeti sunuyor.

 

Metin Demirsar

İstanbul (Dünya) - Faruk Kayral, 60 yıldır Türkiye'de ve yurt dışında posta ve hatıra pulları alıp satıyor.
72 yaşında enerjik bir avukat olan Bay Kayral, İstanbul'da bulunan ve Türkiye'nin en eski pul evlerinden olan
Pulkay Filateli Hizmetleri Şirketi'ni idare ediyor.

İstanbul Kadıköy Çarşısı'nda ara sokakta bodrum katı ofisinde bulunan Bay Kayral, 'Sabahları mahkemelerde müvekkillerimi temsil ediyorum. Öğleden sonra pullarımla beraber zaman geçiriyorum' diye konuşuyor.

Onun Pulkay Filateli Servisi, müşterilerine Osmanlı, Türk ve yabancı posta ve hatıra pulları sağlıyor. Şirketin adeta milyonlarca pulu var. Bunların arasında 400 albümden oluşan koleksiyon pulu ile Türkiye'nin kitapçılarında satılan ve her biri yüzer kullanılmış puldan oluşan 65 bin paket pul bulunuyor.

Eşi Remziye Kayral üzerine kayıtlı Pulkay, bugüne kadar pula 300 bin TL. yatırım yaptı.

Pul koleksiyonculuğunun, belirsizliğin dünyada hakim olduğu zamanlarda büyük bir yatırım aracı olduğunu ifade eden Kayral, pulların tahvil ve bono gibi devlet menkul değerlerine eşit kıymette olduğunu söyledi.

Kıymetli Pullar

Ona göre Türk pulları daha az basıldığından dolayı Avrupa pullarından daha kıymetli. Bay Kayral şöyle devam etti: 'Türk pulları çok kıymetli. Avrupa'da en az pul Türkiye'de basılıyor. İsviçre'de bir pulun 2 milyon baskısı yapılıyor. Türkiye'de ise bu rakam sadece 100 bin. Yüksek enflasyon dönemlerinde 10 bine kadar düşüyor.'

Bazı kıymetli hatıra pulları arasında Türk Hava Kuvvetleri'nin 100. Yıl Anma Pulları ile Fenerbahçe Spor Kulübü'nün anısına düzenlenen özel blok serisini gösteriyor.

Fakat ona göre, Türkiye Cumhuriyeti'nin en kıymetli pulları, 1935 yılında İstanbul'da yapılan kadınların seçme ve seçilme haklarını konu eden Kadınlar Kongresi serisidir.

Çocukluk Hobisi

Şanlıurfalı bir gümrük memurunun oğlu olan Kayral, on yaşındayken babasına gelen mektupların zarflarından pul toplamaya başlıyor. Daha sonraki yıllarda postaneden pul satın alıyor.

Ankara'da hukuk tahsilini yaparken tek odalık pul dükkanı açıyor, eğitim ve cep harçlığını bu şekilde çıkarıyor. Bay Kayral, 'Daha üniversitede okurken puldan dolayı babamdan fazla para kazanıyordum' diyor.

Onun pul dükkanı, ileride evleneceği Remziye Hanım'ın yaşadığı dairenin altında bulunuyordu. 'Pullar bizi birleştirdi' diyor Kayral.

Bay Kayral, hukuk fakültesi mezuniyetinden sonra İstanbul'a taşınıyor ve avukatlığa başlıyor. 1976 yılında da eşiyle Pulkay'ı kuruyor.

Ona göre pul koleksiyonculuğu iyi eğitim yapmış, kültürlü ve nezih insanları bir araya getiriyor ve bu meşkaleden iyi dostluklar meydana geliyor. Pul toplamanın çocuklara küçüklükten itibaren tasarrufu öğrettiğini söylüyor Bay Kayral. Fakat müzesi olan Koç Holding ve benzeri şirketlerin Osmanlı ve Cumhuriyet pullarına müesseselerinde neden yer vermediklerini sorguluyor.